Styrelse

neurologforeningen

Ordförande:
Shala Ghaderi Berntsson
Neurologiska kliniken
Akademiska Sjukhuset
751 85 Uppsala
shala.berntsson@neuro.uu.se

Vice Ordförande:
Johan Zelano
Neurocentrum
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
jzelano@gmail.com

neurologforeningen

Vetenskaplig sekreterare
Caroline Ingre
Biträdande överläkare
Specialist i Neurologi/Neuromuskulära sjukdomar
Karolinska Universitetssjukhuset
14186 Stockholm
caroline.ingre@sll.se

neurologforeningen

Facklig sekreterare
Mikael Jerndal
Neuromottagningen
Blå Stråket 7
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
mikael.jerndal@vgregion.se

Kassör
Katrin Roos
Neurologimottagningen
Falu lasarett
791 82 Falun
katrin.roos@ltdalarna.se

Övrig ledamot:
Christina Sjöstrand
Neurologiska Kliniken
Karolinska sjukhuset/Solna
171 76 Solna
Christina.Sjostrand@ki.se

Övrig ledamot
Fredrik Buchwald
Neurologiska kliniken
Skånes Universitetssjukhus
205 02 Malmö
fredrik.buchwald@med.lu.se

Övriga ledamöter
Magnus Esbjörnsson
Överläkare
Specialist i Neurologi och Internmedicin
VO Närsjukvård
Hässleholms Sjukhus
28125 Hässleholm
magnus.esbjornsson@skane.se

neurologforeningen

Övrig ledamot, ST-representant
Björn Evertsson
Neurologiska Kliniken Karolinska sjukhuset/Huddinge
14186 Stockholm
bjorn.evertsson@sll.se

Adjungerade

Ordförande i utbildningsutskottet:
Sten Fredrikson
Neurologiska kliniken
Karolinska Universitetssjukhuset Huddinge
141 86 Stockholm
sten.fredrikson@ki.se

neurologforeningen

Ordförande i etik & kvalitetsutskottet:
Ingela Nilsson Remahl
Neurologiska kliniken, Karolinska sjukhuset/Huddinge
14186 Stockholm
ingela.nilsson-remahl@sll.se

Adjungerad styrelsemedlem Svenska Neuroregister
Anders Svenningsson
Neurologmottagningen
Danderyds Sjukhus
182 88 Stockholm
anders.svenningsson@ki.se

Ansvarig för hemsidan
Per-David Alm
Neurologmottagningen
Västmanlands Sjukhus
721 89 Västerås
per-david.alm@regionvastmanland.se

INTERNATIONELL REPRESENTATION

Delegat WFN och European Brain Council
Lars Forsgren Umeå

Delegat WFN Education Committee
Bo Norrving Lund

Delegat EAN och EAN Quality Assurance Sub Committee
Sten Fredrikson Stockholm

Delegater UEMS/European Board of Neurology/Section of Neurology
Sten Fredrikson Stockholm
Magnus Andersson Stockholm

EAN Subspecialty Scientific Panels / Members nominated by the Swedish Neurological Society
Förteckning efter ämnesområde

ÖVRIGA FUNKTIONER

Valberedning
Håkan Askmark, Uppsala
Anja Smits, Uppsala
Sten Fredrikson, Stockholm


Revisorer
Sven-Erik Bysell, Visby
Gunnar Andsberg, Lund